Kujawsko - Pomorskie
Kto zechce odkryć dla siebie urodę Kujaw i Pomorza, nie pożałuje. Jest tu wszystko, czego można zapragnąć – potężne lasy, urokliwe jeziora, czyste rzeki, renomowane uzdrowiska, tradycyjna wieś i warte obejrzenia historyczne zabytki. To wręcz wymarzone miejsce do podreperowania zdrowia, zbierania grzybów, polowania, wędkowania, sportów wodnych i konnych przejażdżek. Cenne tym bardziej, że można u nas „dotknąć gotyku” i zobaczyć miejsce, w którym urodził się wielki europejski astronom, torunianin Mikołaj Kopernik. I przekonać się, jak żyli tu ludzie siedemset lat przed naszą erą. A wyjeżdżając, zabrać do domu – razem z dobrymi wspomnieniami – toruński piernik, lub słoik śliwkowych powideł z Doliny Dolnej Wisły.
Włocławek
Książęco – biskupi gród. Początkami swoimi sięga roku 1000. Dziś jedno z pięciu największych miast województwa Kujawsko – Pomorskiego. Warto zobaczyć tu gotycką katedrę mającą już ponad 700 lat, oraz jeszcze starszy Kościół św. Witalisa. Można przespacerować sie alejkami Parku Henryka Sienkiewicza, który leży u stóp katedry nad rzeką Zgłowiaczką. Odwiedzający Włocławek powinni wybrać się na zaporę Wiślaną, gdzie można również zobaczyć papieski krzyż upamietniający męczeńską śmierć kapelana Solidarności księdza Jerzego Popiełuszki. Jedną ze wspanialszych budowli Włocławka obok kościołów jest Pałac Biskupi. Wieczorem można napić się piwa w jednej z kawiarenek na włocławskiej Starówce, albo odwiedzić jeden z nocnych klubów.
Ciechocinek
Perła uzdrowisk polskich. Położony w dolinie Wisły, 30 km od Włocławka i 15 km od Torunia. Miasteczko słynie ze źródeł solankowych i doskonałego mikroklimatu leczniczo wpływającego na drogi oddechowe. W uzdrowisku zlokalizowane są liczne sanatoria i hotele gwarantujące wysoki poziom usług SPA. Odwiedzając Ciechocinek warto zobaczyć XIX-wieczne „Łazienki”, fontannę solankową w formie grzyba, zabytkowe Tężnie i jedyny w Europie drewniany Teatr.
Raciążek
Miasteczko z ponad 700 - letnią historią. To tu wielokrotnie odpoczywał wraz ze swoimi wojskami Król Polski Władysław Jagiełło. Stąd Jagiełło w lipcu 1410 roku wyruszył pod Grunwald na więlką bitwę z zakonem Krzyżackim. W Raciążku warto zobaczyć ruiny zamku oraz kościół, w którym znajdują sie obrazy, ornat i naczynia liturgiczne podarowane przez żonę Władysława Jagiełły – Jadwigę.
Kowal
Małe miasteczko na drodze krajowej nr 1, oddalone od Włocławka zaledwie o 14 km. Tu urodził się Król Polski Kazimierz Wielki, a miejscowy stadion nosi imię piłkarskiego trenera stulecia – Kazimierza Górskiego. W okolicach Kowala nad pobliskimi jeziorami swoje letnie rezydencje mają znani polscy aktorzy, wśród nich znakomite małżeństwo: aktor Jan Nowicki i reżyser Marta Mesarosz.
Brzesc Kujawski
Miasteczko to było siedzibą Króla Polski Władysława Łokietka. Stąd Łokietek wyruszył do pobliskich Płowiec, gdzie w 1331 roku rozgromił wojska zakonu Krzyżackiego. W Brześciu Kujawskim jest też jedna z najlepszych w Europie hodowli koni krwi arabskiej.
Okolice Włocławka
Wokół Włocławka jest ponad pięćdziesiąt jezior. Otoczone lasami i bardzo rybne stanowią doskonałe miejsce wypoczynku dla wędkarzy i tych, którzy szukają spokoju. Na Zalewie Włocławskim można uprawiać sporty wodne. W Dobiegniewie i Zarzeczewie funkcjonują przystanie żeglarskie, w których można wypożyczyć: łodzie żaglowe, motorowe i deski windsurfingowe.